• Osmaniye Mah. Şebboy Cad. Şimşek Plaza No:91 Ofis:15 İnegöl/BURSA

Yetişkinlerde Ortodonti

Yetişkinlerde Ortodonti

Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen ortodontik sorunlar nedeniyle ilerleyen yaşlarda dişlerde ve çenede problemler yaşanır. Sorunları ortadan kaldırmak için yetişkinlerde ortodontitedavisi uygulanır, tedavide diş kaybının nedeni ile oluşan sorunlar, diş eti çekilmesi başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tedavi yöntemi seçilir.

Yöntem Ortodontist Tarafından Belirlenir

Zaman içerisinde ordotonti alanındaki gelişmeler yetişkinlik döneminde çok daha kısa sürede etkisini gösterecek tedavilerin uygulanmasını mümkün hale getirdi. Sağlıklı ağız ve diş dokusunu oluşturma ve yaşam standartlarını arttırmak için çocuklarda kullanılan diş teli tedavisi yetişkinler için de kullanılmaya başlayan bir yöntemdir.

Diş teli tedavisi rengi değişen diş probleminden ağız kokusuna kadar birçok sıkıntıya çözüm olur. Ancak yetişkinlerde uygulanacak tedavi yönteminde kişinin diş ve kemik yapısına uygun olan yöntem ortodontist tarafından belirlenir.

Tedavide Yaş Sınırı Yoktur

Ortodonti tedavisi sanılanın aksine sadece çocuklar ya da gençler için uygulanmaz, yetişkin ya da ilerleyen yaşlarda ki hastalar için de ortodonti tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavide herhangi bir şekilde üst yaş sınırı yoktur sadece alveoler çene kemiğinin kaybının olmaması yeterlidir. Sağlıklı diş etine ve sağlıklı dişlere sahip herkes kolaylıkla diş teli takabilir. Özellikle son zamanlarda estetik görünümüne önem verenler ortodontik tedavi yöntemleri tercih etmeye başladı.

Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Doğru şekilde sıralanan dişler birçok insan için önem kazandı. Gülmekten ya da fotoğraf çektirmekten tedirginlik duymadan hayatına devam etmek isteyenler ve dış görünüşüne önem verenler ortodonti tedavisinde ki avantajları en iyi şekilde değerlendiriyor.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisinde yapılan uygulamalar şunlardır;

 • Çapraşık ve yanlış sıralanan dişleri düzeltmek.
 • Dişlerde kapanış bozukluğunu düzeltmek.
 • Kaybedilmiş olan diş boşluklarını doldurmak.
 • Dudakları ve dişleri doğru şekline getirmek.
 • İleride ya da geride konumlanan çene bozukluklarını düzeltmek.
 • Ağız solunumunu engellemek.
 • Doğuştan kaynaklanan anormallikleri gidermek.
 • Diş gıcırdatma ya da diş çarpma gibi problemleri engellemek.

Farklı Tedavi Yöntemleri

Yetişkinler için ortodonti tedavisi yapılırken diş yapısına uygun aparey kullanılır, diş üzerine takılan telve apareyler tedavi süreci içerisinde düzenli olarak kontrol edilir.

Diş teli tedavisi yetişkinlerin genellikle tercih etmediği bir yöntemdir böyle bir durum karşısında farklı tedavi yöntemleri önerilmektedir.

 • Kapaklı braketler
 • Estetik braketler
 • Lingual tedavi
 • Ortognatik cerrahi
 • İnvisalign kullanılan ve hastalara önerilen yöntemler arasında yer alır.

Kişide Özgüven Artar

Çapraşık ve düzensiz olarak sıralanan dişler hem estetik açıdan hem de ağız sağlığı açısından birçok insan için büyük bir problemdir. Herkes sorunsuz diş dizilimi ve doğal gülüşe sahip olmak ister bunun çözümü uygulanacak olan tedavidir.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi birçok avantaj sağlar, ağız sağlığını düzenler, görüntüyü değiştirir ve kişide özgüveni arttırır. Sağlıklı ve düzgün sıralanmış dişlere sahip olan bireyler kendisini çok daha kolay ifade eder.

Ağız Ve Diş Problemlerinde Çözüm

İnsanın hayatını değiştiren ortodonti tedavi ile çocukluk döneminde tedavi edilmeyen başta diş çapraşıklığı olmak üzere birçok sorun giderilir. Dar ve ileri çene kemiği problemi ortadan kaldırılır, tedavi ile hem çene hem de dişler düzgün konuma getirilir.

Üst solunum yollarında problem oluşması ortodonti tedavisi ile engellenir. Diş kayıpları ya da dişlerin kırılması gibi problemler ortadan kalkar. Üst ön dişlerin öne doğru çıkık olmasından dolayı yaşanan travmaların önüne geçilir.

Uygulanan ortodonti tedavisi sayesinde insanların hem sosyal hem de mesleki yaşamında ağız ve dişler ile ilgili yaşadığı problemler ortadan kaldırılır. Böylelikle bireylerin çok daha başarılı ve özgüvenli olması sağlanır.

Tedavi Süreci Yorucu Ve Uzundur

Çocukluk dönemine göre yetişkinlik döneminde uygulanan ortodontik tedaviler çok daha fazla yorucu ve çok daha fazla maliyet gerektirir. Diş, gelişimini ve ağız içindeki yerleşimini tamamlandığından dolayı tedaviye farklı diş hekimliği dalları ile birlikte devam edilir.

Çenenin hareket ettirilmesi, dişlerin çekilmesi ya da dolgu gibi farklı operasyonlar tedavi sürecinde gerekli olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı yetişkinlerde uygulanan ortodonti tedavisi çocuk ortodontisine göre çok daha fazla zaman alır.

Dolayısı ile tedavinin fiyatları da çocuklara oranla biraz daha yüksektir, uygulanan yöntem, kullanılan apareyler ve hastalığın boyutu tedavi sürecini etkilediği gibi fiyat belirlemesinde de dikkate alınan ayrıntılardır. Yetişkinler için uygulanan ortodonti tedavisinde her hasta için farklı yöntemler ve farklı ücretler vardır.

bursa ortodonti bursa ortodonti uzmanları bursa ortodonti fiyatları bursa ortodontisler bursa diş teli fiyatları inegöl ortodonti inegöl ortodonti doktorları ingeöl ortodontist ingeöl ortodonti fiyatları ingeöl ortodonti hekimi ingeöl ortodonti doktoru ingeöl ortodonti merkezi bursa ortodonti merkezi