• Osmaniye Mah. Şebboy Cad. Şimşek Plaza No:91 Ofis:15 İnegöl/BURSA

Tedavi Yaklaşımları

Tedavi Yaklaşımları

Ortodontik tedavi yaklaşımları, Ortodontik problemleri olan kişilerin diş ve çene sorunlarının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Her klinik ve ortodonti uzmanı, Ortodontik problemlere yönelik farklı bir yaklaşım sergileyebilmektedir. Bu, Ortodonti uzmanının hastanın sorunlarına ele alış şekline göre değişiklik gösterir. Ortodonti sorunları, diş ve ağız yapısında doğru dizilim olmaması, çene konumunda sorun oluşması ya da diş çapraşıklığı şeklinde kendini göstermektedir.

Dişlerin uygun bir dizilime sahip olması hem güzel bir gülüşe sahip olmak hem de ağız sağlığı açısından önemlidir. Bu noktada, Ortodonti uzmanları tedavi yöntemlerinde farklı yöntemler benimsese de benzer uygulamalar ile tedavi etmektedir. Tedavi yöntemleri ve kullanılan malzeme kalitesi oluşan Ortodontik problemlerin çözülmesi için önemlidir.

Ortodontik Tedavilerde Önemli Noktalar Nelerdir?

Ortodontik tedavi yaklaşımları ve özelliklerine geçmeden önce Ortodontik tedavi için en önemli noktalara değinmekte fayda vardır.Ortodontik tedavi, uygulayan uzmanın inisiyatifinde, hastanın ağız ve çene yapısı göz önüne alınarak farklılık göstermektedir. Bu durumda, diş ve çene ile ilgili sorunlarda, Ortodonti uzmanlarının görüşlerine önem verilmelidir.

Ortodontik tedavilerde, tedavi yönteminin yanı sıra tedavide kullanılan ekipmanlarında da uluslararası kriterlere uygun olması gerekmektedir. Kullanılan malzemelerin uygun standartlarda olması, ağız, diş ve çene problemlerinde hızlı sonuca ulaşmak için önemlidir. Güncel tedavi yöntemlerini takip eden, en kaliteli Ortodonti tedavi yöntemlerini kullanan Ortodonti uzmanları, ağız ve çene yapısının istediğiniz gibi olmasını, sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri İle İlgili Bilgiler Nelerdir?

Ortodontik tedavi yaklaşımları, diş ve çene ile ilgili sorunun türüne, Ortodonti uzmanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak temelde iki yöntemden bahsedilebilir. Bu yöntemler, sabit ortodonti tedavisi, hareketli ortodonti tedavisi şeklindedir. Sabit ortodonti tedavisinde diş teli gibi dişte bulunan çapraşıkların ve ayrıkların düzgün haline gelmesini sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Diş tel ve braket gibi aparatlarla sabitlenerek, tedavi sonucuna kadar diş üzerinde sabit kalması gerekmektedir.

Hareketli ortodonti tedavisinde hastaların kendilerinin istedikleri zaman aparatları çıkarma ve tekrar takma şansı olmaktadır. Daha çok 6-12 yaş arasında çocuklarda kullanıma uygun olsa da bazı diş sorunlarında yetişkinlere de uygulanabilmektedir. Bu noktada, Ortodonti tedavileri hastaların, diş ve çene sorunlarına göre sabit ve hareketli şeklinde olmak üzere Ortodonti uzmanının tavsiyesi ile uygulanmaktadır.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri

Ortodontik tedavi yöntemleri teknolojinin gelişmesi ile farklı ve olumlu şekilde çeşitlenmiştir. Kullanılan aparatlar ve etkisi göz önüne alınarak, hazırlanan Ortodontik tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Metal braket (diş teli) : klasik olarak dişlerin sabitlenmesini içeren bir tedavi yöntemidir.
  • Kapaklı diş telleri: diş ile tel arasında oluşan sürtünmenin azalması için uygulanan yöntemlerden biridir.
  • Beyaz teller: görüntü olarak daha beyaz renkte, şeffaf olarak hazırlanmış yöntemlerden biridir.
  • Şeffaf plak: genellikle yetişkinlerin tercih ettiği, günlük hayatta yok gibi duran ve diş ölçüsüne göre hazırlanan bir yöntemdir.
  • Iconix braket: daha açık renkli metal braket ve tellerdir.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Ortodontiktedavi yaklaşımları arasında en sık karşılaşılan tedavi yöntemlerinden biri diş teli tedavisidir. Süt dişlerin erken çekilmesi, kalıcı dişlerin daha geç gelmesi ya da genetik sebeplerle oluşan çapraşık diş ve ayrık diş problemlerinde diş teli tedavisi kullanılmaktadır. Diş teli tedavisinde en önemli konulardan biri Ortodontik sorunun temelinin tespiti olacaktır.

Ortodontik sorunun temeli ve nedenini bilmek, kalıcı bir çözüm üretilmesi için önemlidir. Diş teli öncesinde, ağız sağlığı ile ilgili genel kontrollerin yapılması şarttır. Dişlerde çürük gibi sorunların önceden belirlenip, dişlerin diş teli için uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Ortodontik Tedavi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodontik tedavi yaklaşımları öncesinde uygulanması ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hasta sağlığı ve başarılı bir Ortodontiktedavi süreci için dikkat edilmesi gerekenler, düzenli bir tedavi sürecidir. Ortodonti uzmanı ile düzenli olarak tedavi sürecinin kontrol edilmesi önemlidir.

Diğer yandan ağız sağlığı ve hijyeni kontrol edilerek, Ortodontik tedavi için uygun hale getirilmelidir. Bu nedenle, diş eti ya da çürük bir sorun oluşması halinde tedavi yeterli sonuç vermeyeceğinden tedavi öncesi diş ve ağız yapısı ideal hale getirilmelidir. 

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ortodontik tedavi başlamasının hemen ardından belirli noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Hastalar, Ortodonti tedavi sonrasında tedavinin etkin bir şekilde işlemesi, diş ve çene üzerinde sorun olmaması için Ortodonti uzmanının tavsiyelerine uymalıdır. Bu süreçte, yenilecek yiyecekler, ağız temizliği ve hijyeni konusunda özen gösterilmelidir. Ortodontik tedavi alan hastalarda günlük olarak yenilen yiyeceklerde, şekerli, sert ve yapışkan ürünlerin kullanılması diş teli tedavisini olumsuz etkilemektedir.

Aynı zamanda çene tedavisi alan bir hasta için çiğnemesi güç ve sert ürünlerin tüketilmesi uygun görülmemektedir. Yenilen yiyeceklere dikkat edilmemesi halinde Ortodontik tedavinin etkisi ve getirdiği çözüm yarım kalacaktır. Diğer yandan, Ortodontik hastalar ağız sağlığını ve çene hareketlerine dikkat etmelidir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma, ağız suyu kullanma gibi hijyenik önlemler alınmalıdır.

 

bursa ortodonti bursa ortodonti uzmanları bursa ortodonti fiyatları bursa ortodontisler bursa diş teli fiyatları inegöl ortodonti inegöl ortodonti doktorları ingeöl ortodontist ingeöl ortodonti fiyatları ingeöl ortodonti hekimi ingeöl ortodonti doktoru ingeöl ortodonti merkezi bursa ortodonti merkezi