• Osmaniye Mah. Şebboy Cad. Şimşek Plaza No:91 Ofis:15 İnegöl/BURSA

Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda Ortodonti

Sağlıklı dişler için çocukluk döneminde dişlerin takip edilmesi gerekir, diş etlerinde yaşanan problemler ilerleyen süreçte erken çekilmeye neden olur. Çene kemiklerinin gelişmesi için süt dişleri normal süreci içerisinde ağızda kalmalıdır.

Dişlerin Korunması

Çocuk 3 ile 6 aylık arasındayken kesici dişlerin çıkması başlar ve 3 yaşına kadar devam eder. 6 ila 12 yaşından sonra ömür boyu kalacak olan kesiciler yani halk arasında büyük azı dişi olarak bilinen dişlenme başlar.

Köpek dişleri çıkma zamanı ise 12 ile 13 yaş arasıdır, ebeveynler tarafından süt dişleri ile karıştırılan azı dişleri dikkate alınmaz ve ihmal edilir. Çocuklarda ortodontiile dişlerin takip edilmesi sağlıklı korunmasını destekler.

Uygun Tedavi Ve Önlem

6 ila 7 yaş arasında yapılacak bir muayene de dişlerde oluşması muhtemel sorunlar ile birlikte çene bozuklukları da teşhis edilmektedir. Yaşanan ortodontik sorunların belirtileri geniz eti, bademcik, ağız solunum problemi ya da atipik yutkunma şeklinde ortaya çıkar.

Tedavide asıl hedef soruna neden olan problemi ortadan kaldırmaktır bunun için çoğu zaman basit önlemler yeterlidir. Çocuklara tel ya da damaklık takmadan bozukluklar giderilir, uygun tedavi ve önlem sayesinde çocukta ortopedik ve ortodontik problemler büyük oranda düzelir.

Sorunun Takibi

Yaşanan sorunlar ebeveynler tarafından takip edilmelidir, anne ve babaların çocuklarda dikkat etmesi gereken konular şu şekilde sıralanır;

  • Dişler olması gerektiğinden çok daha fazla ön ya da arkada bulunur.
  • Dişler birbirini örtmediğinden dolayı yutkunma esnasında dil dışarı çıkar.
  • Uyurken ağzı açık kalır.
  • Dişler ya çok aralık ya da çok sıkışık olur.
  • Her iki taraftaki dişler eş zamanlı olarak sürmez.
  • Parmak emme ya da biberon alışkanlığı devam eder.
  • Alt ya da üst çene belirgin olacak şekilde önde ya da arkada olur.

Çocuklarda ortodonti problemlerin çözümünde birçok farklı yöntem kullanılır önemli olan ana sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Bu yüzden çoğu zaman farklı doktorlardan ve uzmanlardan yardım alınır.

Ağız İçi Ve Ağız Dışı Aparey

Ağız solunumu dolayısıyla ön dişlerinde açıklık bulunan tedavide kulak burun boğaz uzmanının yardımı ile ağız solunumu sebebi araştırılır ve bunun için önlem alınır. Dil alışkanlığını kontrol etmek için egzersizler uygulanır ve bu sayede açıklık düzeltilir. Bu şekilde her sorun için özel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ortodontik tedavide ağız içi ya da ağız dışı aparey kullanılır. Ağız dışından uygulanan aygıtlar kullanılmasındaki asıl amaç iskelet sorununun düzeltilmesidir. Ağız içinde kullanılan damaklıklar, diş telleri ya da braketler çene zorluğu başta olmak üzere boşlukların kapanması ve dişlerdeki eğimlerin ayarlanması gibi tedaviler için destekleyicidir.

Tedavide Kullanılan Yöntemler

Ortodontik sorunlar ve ortopedik problemler bir arada olduğunda uygulanan yöntem enseliklerbaşta olmak üzere ağız dışı aygıtlardır. Kullanılan cihazlar sayesinde iskelet doğru şekilde yönlendirilir böylelikle ilerleyen yaşlarda cerrahi operasyon yaşamadan sorun çözülür.

Çocuklar için ortodontik tedavide kullanılan yöntemlerden olan braketler, diş hareketini sağlar. Çocuklarda tedavi süresi yetişkinlere göre çok daha kolaydır, tedavisi devam eden çocuk günlük aktivitelerinde herhangi bir kısıtlama sorunu yaşamaz.

Çocukta Tedaviye Uyum

Tedaviye başlanan birkaç gün içinde küçük ağrı ya da sıkma gibi problemler yaşanır ancak zaman içerisinde hem dişler hem de ağız dokusu alışkanlık gösterir ve kolay adaptasyon sağlanır.

Tedavi süreçlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu ağız bakımının uygun olarak yapılmasıdır çünkü braketler ve diş teli dişlerin temizlenmesinde sorunlara neden olur.

Normal diş fırçalama süresi yaklaşık 2 dakikadır ancak diş eti bulunan hastalar için bu süre 3 ila 4 dakika arasında olmalıdır. Diş etine zarar verecek şekilde sert besinler tüketilmemelidir, çocuğun tedaviye uyum sağlayabilmesi için anne ve babası destek olmalıdır.

Tedavi Yetişkinlikte Etki Gösterir

Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak çocuk için yapılması gereken en önemli konudur. Diş temizliğinin ardından damaklıkların doktor tarafından belirlenen sürede takılması ve takip edilmesi ebeveynlerin sorumluluğunda olan bir konudur.

Çocuklarda uygulanan tedavi yöntemi yetişkinlik dönemine geldiğinde etkisini gösterir. İskelet bozukluklarında ki tedavi süreci ortalama 1 ila 3 yıl içerisinde devam eder.

Zorluk ya da çapraşık gibi durumda tedavi süreci genellikle 4 ile 6 hafta arasındadır, damaklık gibi aygıtlar günde en az 20 saat takılı olmalıdır. Yaşanan sorunun büyüklüğüne göre çocuklarda ortodonti tedavisinde kesin süreyi uzman hekim belirler.

bursa ortodonti bursa ortodonti uzmanları bursa ortodonti fiyatları bursa ortodontisler bursa diş teli fiyatları inegöl ortodonti inegöl ortodonti doktorları ingeöl ortodontist ingeöl ortodonti fiyatları ingeöl ortodonti hekimi ingeöl ortodonti doktoru ingeöl ortodonti merkezi bursa ortodonti merkezi