• Osmaniye Mah. Şebboy Cad. Şimşek Plaza No:91 Ofis:15 İnegöl/BURSA

Ortodonti ve Myofonksiyonel Tedavi

Ortodonti ve Myofonksiyonel Tedavi

Baş ve boyun bölgesinin gelişimi konuşma, solunum, çiğneme gibi kas aktiviteleri ve duruş ile alakalıdır. Burun solunumunda zorlanıp ağız solunumu yapan ya da astım ve alerji gibi sıkıntılar yaşayan çocuklar genellikle alt çenesi geride, başı arkaya devrik, omuzları çökük ve ağızları hafif açık şekilde oturur ya da yürür.

Uykuları düzensiz ve az olan bu çocuklarda kas aktivitesi zaman içerisinde üst çenenin daralmasına, alt çenenin gelişmemesine iskelet bozukluklarına neden olur. Bunu düzeltmenin en etkili yolu kas fonksiyonunu normale döndürmektir, diş ya da çeneyi düzeltmek yerine bozukluğun nedenini ortadan kaldırmak çözüm için en etkili yoldur.

Bir Tür Fizyoterapi Tedavisi

Myofonksiyonel tedavide en doğru yaş 7 ile 8 arasıdır ancak bozukluğunun durumuna göre yapılan doktor muayenesi sonrası teşhisin tamamlanması en doğru yaşın belirlenmesini sağlar.

Ortodonti ve myofonksiyonel tedaviuygulanması oldukça basit yumuşak plaklar kullanılarak gerçekleştirilir. Plakların kullanımı sabahları bir saat olmak üzere uyku esnasında önerilir ancak en doğru zaman uzman ortodontist tarafından belirlenmektedir.

Plak kullanımının yanı sıra aynı zamanda hastaya yutkunma ve solunum egzersizleri anlatılır. Sonuç olarak uygulanan tedavi baş ve boyun bölgesi ile alakalı bir tür fizyoterapi tedavisidir.

Çene Bozuklukları Ve Diş Çapraşıklığı

Tedavi süreci sonunda çocuklar doğru şekilde nefes almayı, doğru yutkunma ve çiğneme fonksiyonunu öğrenir. Ayrıca vücudun postürünü düzeltmek için çocuğa yardımcı olunur.

Tedavinin ardından uyku kalitesi artar buna paralel olarak odaklanma ve okul başarısının da artması desteklenir. Anormal kas fonksiyonlarından dolayı ağız ya da çene bölgesinde yaşanan sorunların çözülebilmesi için uygulanan ortodontik tedavilere tıpta myofonksiyonel tedavi adı verilir.

İnsanların solunum ve çiğneme alışkanlıklarına bağlı olarak çene bozuklukları ya da diş çapraşıklığı gibi sorunlar yaşanır.

Kas Fonksiyon Bozukluğu

Çene, yüz ve diş gelişimi tamamen kişilerin nefes alıp verme, yutkunma, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlarından etkilenmektedir. Fonksiyonları yerine getirebilmek için kaslar yapılan aktivitelerden etkilenir.

Önemli olan yaşanan bozuklukları ve sorunların erken yaşlarda teşhis edilmesi ve tedavisine başlanmasıdır. Yapılan ilk muayene de diş ve çene de meydana gelen sorunların altında yatan nedenin kas fonksiyon bozukluğunda kaynaklandığının teşhis edilmesi halinde beklenmeden ortodonti ve myofonksiyonel tedaviuygulanmaya başlanır.

Doğru Teşhis İle Doğru Tedavi

Uygulanan tedavi yönteminde etkinliğin artırılması ve problemin ortadan kaldırılması için kas egzersizleri ile birlikte bazı apareylerden yararlanılmaktadır. Ortaya çıkan sorunun fonksiyonlardan kaynaklanan kısmının çözülebilmesi için myofonksiyonel apareyler kullanılır.

Doğru teşhis ile doğru tedavi planlaması sayesinde kalıcı çözüm bulunduğu gibi aynı zamanda etkili sonuçlar elde edilir. Kullanılan myofonksiyonel apareyler ve egzersizler doğru olan fonksiyon ve estetiğin sağlanmasına yardımcı olur.

Erken yaşta teşhis edilmesi halinde ilerleyen süreçlerde yaşanan uzun ve maddi anlamda zorlayan ortodontik tedavi ihtiyacı ortadan kaldırılır.

4 Çift Farklı Çiğneme Kası

Çenenin çiğneme işlevini problemsiz bir şekilde yerine getirebilmesi için sağlıklı ve düzgün sıralanan dişler kadar çiğneme kaslarının da sorunsuz çalışması önemlidir. İnsanda 4 çift farklı çiğneme kası bulunmaktadır;

  • m. pterygoideusmedialis
  • m. massster
  • m.temporalis
  • m. pterygoideuslateralis kaslarından 3'ü çeneyi kapatırken sadece bir tanesi çeneyi açar.

Bu kaslar ile birlikte diğer yardımcı kaslar çenenin ileri, geri, sağa ve sola serbest olarak hareket etmesini destekler.

Çiğneme Kaslarının Muayenesi

Kaslarda meydana gelen yaralanma ya da tonus bozuklukları gibi değişimlerden dolayı çiğneme sağlığı etkilenir. Çiğneme sağlığının etkilenmesi dişlerde ve çene ekleminde tedavisi mümkün olmayan sorunlara neden olur.

Bu yüzden ağız içi diş muayenesi kadar çiğneme kaslarının muayenesi de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hasta çoğu zaman diş ağrısı ile kas ağrısını ayırımını yapabilir, bu durumda teşhis açısından ciddi oranda zaman kazancı elde edilir.Ortodonti ve myofonksiyonel tedavi erken yaşta çene ve yüz bölgesindeki kasların eğitilmesi için önemlidir.

Tedavinin Etkisi

Doğru fonksiyonların kazandırılabilmesi için uzmanlar tarafından kullanılan aparatlar dışında egzersizler önerilir. Uygulanan tedavi yöntemi ile birlikte;

  • Dilin doğru pozisyonda yerleşmesi
  • Dudak kaslarının güçlenmesi
  • Yutkunmanın düzenlenmesi
  • Ağız yerine burundan solunumuna geçilmesi sağlanır.

İlerleyen süreçte ciddi problemlere neden olan bu aktivitelerin kalıcı olarak düzenlenmesi sayesinde sorunlar çok küçük yaşta çözüme ulaştırılır.

bursa ortodonti bursa ortodonti uzmanları bursa ortodonti fiyatları bursa ortodontisler bursa diş teli fiyatları inegöl ortodonti inegöl ortodonti doktorları ingeöl ortodontist ingeöl ortodonti fiyatları ingeöl ortodonti hekimi ingeöl ortodonti doktoru ingeöl ortodonti merkezi bursa ortodonti merkezi