• Osmaniye Mah. Şebboy Cad. Şimşek Plaza No:91 Ofis:15 İnegöl/BURSA

Ortodonti ve Ortodontist

Ortodonti ve Ortodontist

Ortodonti ve Ortodontist kavramları ağız ve çene sağlığını ilgilendiren kavramlardır. Ortodonti kavramı ağız sağlığını etkileyen, dişlerin çapraşık olması ve çenenin olması gereken konumda olmaması gibi durumların giderilmesinde kullanılmaktadır. Ortodontist ise ortodonti problemlerinin tespiti ve tedavisi işlemlerinde çalışan meslek gruplarını tanımlamaktadır.

Ortodonti, diş ve çene kısmında oluşan bozuklukların giderilmesinde, ortodonti eğitimi almış kişiler görev almaktadır. Ortodontistler diş hareketlerinin kontrolü, çenenin konumu ve yüz gelişimi gibi çeşitli hareketleri kontrol etme görevini yerine getirmektedir. Ülkemizde, Ortodonti ve Ortodontist kavramları, 1975’li yıllara kadar diş hekimlerinin ilgilendiği bir alandı. Yaşanan gelişmeler sonrasında bir uzmanlık alanı olarak değerlendirilmeye başlamıştır. 

Ortodontinin Gelişimi Nasıldır?

Türkiye’de ortodonti ilk olarak 1975’li yıllarda kişisel bir merak sonrası başlayan bir girişimdir.Bir diş hekiminin yurtdışında eğitim alması sonucu ortodonti bölümü ve uzmanlık alanı haline gelmiştir. Ülkemizde ise ortodonti gelişimi üniversite eğitimi ile birlikte resmiyete kavuşmuştur. 2011 yılında resmi olarak diş hekimliğinin uzmanlık alanları belirlenerek, ortodonti alanı da kabul edilmiştir.

Bu noktada, ortodonti alanı diş ve ağız sağlığı konusunda daha çok görünümü etkileyen sorunların tespiti ve tedavisini içermektedir. Ancak yalnızca gülüş güzelliği olarak indirgemek yanlış olacaktır. Ortodonti, dişlerin doğru bir şekilde dizilmesi, çenenin olması gereken konumda olması için hizmet verirken, diş sağlığının korunmasını da sağlamaktadır. Diş ve çene sağlığı, dişlerin çürümesini ve düşmesini engelleme ve daha sağlıklı görünüm elde etmede önemli bir yere sahiptir.

Ortodonti Uzmanlarının Görev Alanları Nelerdir?

Ortodonti ve Ortodontist, ağız ve çene sağlığı açısından önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Peki, ortodontistlerin görev alanı nedir ve hangi işlemler uygulanmaktadır? Ortodonti işlemlerinde, diş ve çene sağlığının bozulmasına neden olan etkenlerin tespiti ve çözümü için uzmanlar kendi arasında farklı uzmanlıklara sahip olabilir.

Bu noktada, ortodonti uzmanları; düzeltici ortodonti, yetişkin ortodonti, önleyici ortodonti ve çocuk ortodonti alanlarında çalışabilmektedir. Verilen hizmetler ise çene eklem sorunu, çapraşık diş sorunu, ileri geri çene durması ve kapanış sorunlarını kapsamaktadır. Ortodonti uzmanları, diş hekimliği görevlerini de yerine getirebilmektedir.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodontik tedavi yöntemleri, geniş kapsamlı olarak değerlendirilmektedir. Doğrundan diş ve ağız sağlığında doğru dizilim ve çene keminin sağlamlığı gibi sorunları ele alan ortodontistler, diş hekiminden daha farklı görevlere sahiptir. Ortodontistler ağız sağlığı kapsamında; çene kemiğinin sağlam olması, dişlerin düzgün yapıda olması, doğru hizada bulunması problemlerinde cerrahi tedavi uygulama yetkisine de sahiptir.

Gerekli eğitimi almış uzmanlar, Ortodonti ve Ortodontist tedavi yöntemlerini uzman oldukları, çocuk ortodonti, yetişkin ortodonti, önleyici ortodonti ve düzenleyici ortodonti alanlarda uygulamaktadır. Verilen tedavi yöntemleri ise diş teli, çene düzeltme, gülüş estetiği ve dişlerin hizalanması şeklindedir. Kişiler diş ve çene görünümünde oluşan hoşnutsuzluklar ve sağlık sorunlarını gidermek için ortodontistlere gitmelidir. 

Ortodontiste Gitmek İçin Gerekli Nedenler Nedir?

Ortodonti tedavisi almak, hoşa gitmeyen bir ağız ve çene yapısının düzeltilmesi amacı ile olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, diş ve çene ile ilgili sorun yaşayan kişiler hangi durumlarda ortodonti uzmanlarına gitmesi gerektiğini bilmemektedir. Ortodonti uzmanına gitmeniz;

  • Dişlerde çapraşıklık ve görüntü bozukluğu olması durumunda,
  • Dişler arasında çok büyük boşluklar oluşması durumunda,
  • Dişlerde şekilde bozukluğu nedeni ile oluşan çiğneme ve konuşma sorunları durumunda,
  • Dişlerin uzunluğunun farklı olması durumunda,
  • Diş etlerinde enfeksiyonel hastalıklar olması durumunda,
  • Diş ve çene uyumsuzluğu durumunda,
  • Çene kapanışında sorun olması durumunda gereklidir.

Ortodonti ve Ortodontist hizmetleri kapsamında yukarıda bahsedilen ağız ve çene sağlığını etkileyen etmenler sağlıklı hale getirilmektedir. 

Kimler Ortodontik Tedavi Almalıdır?

Ortodonti ve Ortodontist aracılığı ile tedavi almak isteyen kişiler, kalıcı diş görünüşü elde etmektedir.Ortodontik tedavi almak için belirli sorunların oluşması gerekmektedir. Bu sorunlar olmadan Ortodontik tedavinin olması zaruri bir ihtiyaç değildir. Bu noktada, özellikle dişlerde ve çenede estetik bakımında uygun olmayan bir görüntü olmasında, yeme ve konuşma zorluklarında ve ağız sağlığını etkileyen durumlarda bir ortodontiste danışmanız gerekmektedir.

Dişleri ve çenesindeki problemi sağlıklı bir hale kavuşturmak isteyen kişiler, ortodonti hizmetleri kapsamında kalıcı dişe sahip olmaktadır. Özellikler çocuklarda görülen diş ve çene problemlerinin zamanında tespiti ve tedavisi ilerleyen yıllarda daha büyük bir sorun haline gelmesini engellemektedir. Estetik açıdan da güzel bir gülüşe sahip olmak için ortodonti tedavisi almak en doğru seçenek olacaktır.

Ortodontik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavi, tedavi edilmesi gereken soruna göre şekillenmektedir. Yapılan bazı tedavi türlerine bakılacak olursa; başlangıç tedavisi, yarık dudağı olanlar için tedavi ve çene ileri – geri olanları için tedavi şeklindedir. Başlangıç tedavisi genellikle çocuklar için uygundur. 12 yaşından sonra uygulanması daha doğru olan bu tedavide diş yapısı ile ilgili sorunların giderilmesi sağlanır.

Yarık dudak ya da damak tedavisinde, tedavi kalıcı dişler gelişmeden önce uygulanmalıdır. Çene ileri geri olması durumunda ise tedavi hastanın yaşına ve durumun ilerlemesine göre ameliyata kadar gidebilmektedir.

 

bursa ortodonti bursa ortodonti uzmanları bursa ortodonti fiyatları bursa ortodontisler bursa diş teli fiyatları inegöl ortodonti inegöl ortodonti doktorları ingeöl ortodontist ingeöl ortodonti fiyatları ingeöl ortodonti hekimi ingeöl ortodonti doktoru ingeöl ortodonti merkezi bursa ortodonti merkezi